پرسش و پاسخ مبحث مالیات

پرسش و پاسخ مبحث پایـه

پرسش و پاسخ مبحث حقوق ودستمزد

پرسش و پاسخ مبحث سامانه مودیان

 

از جمله مهم ترین نکاتی که مشمولین اجرای سامانه مودیان باید به آن توجه داشته باشند این است که در سامانه مودیان برای فروشنده حد مجاز فروش در نظر گرفته شده و براین اساس اگر فروشنده ای حد مجاز در نظر گرفته شده را رد کرد، مجاز به دریافت مالیات ارزش افزوده از خریدار نخواهد بود. برای رفع این مشکل فروشنده می بایست درخواست افزایش حد مجاز فروش خود را به ادارات کل امور مالیاتی بدهد و ادارات کل درخواست مودی را پس از بررسی به مرکز تنظیم مقررات نظام پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان منتقل نمایند تا مشکل پیش آمده برطرف گردد.

عدم تعلق اعتبار مالیاتی به صورتحساب های صادر شده مازاد بر حد مجاز ماده ۶
عبور فروشنده از حد مجاز ماده ۶ زمانی مهم خواهد بود که خریدار به هنگام تایید صورتحساب با این پیام روبه رو خواهد شد که به علت پر شدن حد مجاز ماده ۶ فروشنده، در صورت تایید صورتحساب، اعتبار مالیاتی به صورتحساب تایید شده تعلق نمی گیرد. حال اگر خریدار بدون توجه به این پیام صورتحساب را تایید نماید بدین معنی خواهد بود که با آگاهی کامل این موضوع را پذیرفته و نمی تواند از اعتبار مالیاتی صورتحساب های مذکور استفاده نماید.
با توجه به این موضوع که سامانه مودیان در واقع یک سامانه لحظه ای می باشد، حتی اگر فروشنده در همان دوره ی مالیاتی مشکل حد مجاز ماده ۶ خود را حل نماید بازهم صورتحساب های صادر شده در زمانی که از حد مجاز ماده ۶ عبور کرده بود با پیام مذکور روبه رو خواهند شد. به همین علت فروشنده می بایست نسبت به ثبت صورتحساب اصلاحی یا ابطالی در خصوص صورتحساب های یاد شده اقدام نماید در غیر این صورت خریدار نمی تواند از اعتبار مالیاتی صورتحساب هایی که پیام عبور از حد مجاز ماده ۶ را می دهند استفاده نماید.
در زمان ثبت نام در سامانه مودیان و ورود به کارپوشه مودیان مالیاتی در قسمتی که نام شرکت و اطلاعات آن نمایش داده می‌شود خطای عبور از حد مجاز ماده ۶ نمایش داده می شود. این موضوع فعلا در ابتدای کار با سامانه مودیان برای همه شرکتها به عنوان یک خطای سیستمی نمایش داده می‌شود.

خطای سیستمی عبور از حد مجاز ماده ۶ تاثیری در فرآیندهای عضویت در سامانه مودیان و همچنین دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی نخواهد داشت. با توجه به ماده ۶ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان منظور از عبور از حد مجاز ماده ۶ عدم پرداخت یا ترتیب پرداخت مالیات و عوارض بر ارزش افزوده است و این موضوع با پرداخت یا ترتیب پرداخت برطرف می‌گردد.

تمامی اشخاص حقوقی مشمول ثبت نام و ارسال صورت حساب در سامانه مودیان هستند
و میتوند از نرم افزار های واسط دارای قابلیت اتصال به سامانه مودیان استفاده کنند

خیر. مودی می تواند در صورت لزوم صورتحساب الکترونیکی اصلاحی/ ابطالی/ برگشت از فروش حسب مورد صادر نماید.

بله. صورتحساب الکترونیکی جدید مشمول قاعده صورتحساب الکترونیکی اصلی است و امکان اصلاح یا ابطال و صدور صورتحساب الکترونیکی برگشت از فروش وجود دارد.

در شرایطی که برای صورتحساب الکترونیکی اصلی، صورتحساب برگشت از فروش صادر شود، شماره منحصر به فرد مالیاتی صورتحساب اصلی را باید در صورتحساب برگشت از فروش به عنوان شماره صورتحساب مرجع ثبت نماید. اگر برای این صورتحساب ( برگشت از فروش) صورتحساب برگشت از فروش جدیدی صادر شود، از شماره آن به عنوان شماره منحصر به فرد مالیاتی مرجع در صورتحساب الکترونیکی جدید استفاده خواهد شد. لازم به ذکر است که از هر شماره مالیاتی مرجع تنها یک بار استفاده می شود.

طبق اطلاعیه اتاق اصناف ایران، نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر ۹ درصد باقی ماند.
♦️اتاق اصناف ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:
🔻به موجب بند (ر) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۳، نرخ مالیات بر ارزش افزوده موضوع ماده (۷) قانون مالیات بر ارزش افزوده از تاریخ ۰۱/‏۰۱/‏۱۴۰۳  به میزان یک واحد درصد افزایش می‌یابد.
🔻 همانگونه متن قانون صراحتاً مقرر داشته افزایش مذکور صرفاً ناظر به نرخ عمومی موضوع ماده (۷) بوده و به نرخ‌های خاص (طلا و جواهر و پلاتین) موضوع ماده (۲۶) قانون مالیات بر ارزش افزوده سرایت نمی‌یابد.
🔻در نتیجه، نرخ مالیات بر ارزش افزوده اجرت ساخت، حق‌العمل و سود فروشندگان طلا، جواهر و پلاتین بدون تغییر باقی مانده و همچون گذشته ۹ درصد است.

ملزومات مصرفی
ملزومات اجناس مصرفی هستند که برای استفاده در عملیات یک موسسه خریداری می شوند. بدون آنکه قصد فروش آن ها را داشته باشیم .
ملزومات خریداری شده توسط شرکت جزو دارایی ها می باشد که به ترازنامه منتقل می شود اما شما می دانید که ملزومات در طی عملیات شرکت مصرف می شود و در پایان سال معمولا باقی نمی ماند.
در حسابداری برای آنکه هزینه ملزومات مصرف شده را در طی عملیات شناسایی کننده سعی می شود در پایان دوره حسابداری حساب ملزومات را اصلاح کنند

لوازم و ظروف یکبار مصرف مشمول ارزش افزوده نیستند
چون خرده فروش ها مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیستند

صورتحساب‌های خرید و فروش تایید شده در سامانه مودیان نیاز به ارسال در سامانه معاملات ندارد و درآینده این سامانه جایگزین لیست معاملات فصلی خواهد شد.

اگه فروش زیر ۱۸ میلیارد هست نیازی به ثبت نام در سامانه مودیان نیست و اینکه رسید دستگاه پوز شما(اگه به عنوان پایانه فروشگاهی معرفی کردین) به منزله صورتحساب نوع ۳ خواهد بود
چطور میشه به عنوان پایانه فروشگاهی ثبت و معرفی کرد؟
در خود کارپوشه باید پایانه فروشگاهی ایجاد کنین و به سامانه معرفی کنین

🔺مؤدیان حقوقی (مدیرعامل/مدیر تصفیه) و مؤدیان حقیقی (انفرادی، نماینده اصلی پرونده های مشارکتی) میتوانند افرادی را در درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس my.tax.gov.ir با کد ملی خود ثبت نام نمایند و به عنوان کاربر فرعی برای ورود به کارپوشه مربوطه تعریف و برای آنها سطح دسترسی تعیین نمایند.
🔺کاربر فرعی با ورود به کارپوشه میتواند لیست پرونده/پروندههای مالیاتی تخصیص داده شده به خود را مشاهده و با انتخاب هر پرونده وارد کارپوشه آن شده و بر اساس سطح دسترسی تعریف شده اقدامات لازم را انجام دهد.

تاریخ فراخوان‌های ثبت‌نام و عضویت در سامانه مودیان تغییر کرده است و کلیه اشخاص حقوقی از اول مهرماه 1402 و کلیه صاحبان مشاغل از اول دی‌ماه 1402 مشمول عضویت و انجام تکالیف قانونی شدند.
باتوجه‌به این نکته، اشخاص حقیقی موظف به ارسال صورت‌حساب الکترونیکی از اول دی‌ماه 1402، به شرح زیر هستند:

کلیه صاحبان مشاغل که حجم فروش خالص کالا و خدمات سال 1402 آنها تا پایان شهریور ماه سال 1402، بیشتر از 180 میلیارد ریال بوده است.
اشخاص حقیقی موضوع جزء 2 بند ط تبصره 6 قانون بودجه سال 1402، با هر میزان فروش کالا و خدمات سالانه.
عرضه‌کنندگان کالا و خدمات مرتبط با طلا، جواهر و پلاتین با هر میزان فروش کالا و خدمات.
فروشندگان مواد معدنی به واحد‌های فراوری مواد معدنی موضوع بند م تبصره 7 قانون بودجه سال 1402 با هر میزان فروش.

در صورتیکه خرید و فروش (فاکتور) در سامانه مودیان ثبت شود نیازی به ارسال مجدد در سامانه معاملات فصلی نیست

🔴ابلاغیه مورخ ۸/ ۹/ ۱۴۰۱ معاون درآمدهای مالیاتی عنوان ادارات کل امور مالیاتی مبنی بر اینکه ارسال صورتحساب های الکترونیکی به سامانه مودیان به منزله ثبت آن در سامانه فهرست معاملات موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم بوده و فروشنده و خریدار تکلیفی اضافی در این خصوص نخواهند داشت.

بله ، در صورت استفاده از صورتحساب الکترونیکی نوع اول با الگوی مربوطه
و تایید صورتحساب الکترونیکی در کارپوشه ظرف مهلت مقرر 30 روزه و یا تایید سیستمی
با رعایت سقف حدمجاز فروش فروشنده در هنگام صدور صورتحساب
و نسبت به میزان مبلغ پرداختی ثبت شده در کارپوشه
اعتبار مالیاتی برای خریدار لحاظ میگردد.

طبق ماده 7 قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان صورتحساب های الکترونیکی ثبت شده در سامانه مودیان به منزله ثبت آنها در سامانه فهرست معاملات موضوع ماده (169) قانون مالیات های مستقیم است و فروشنده و خریدار تکلیف اضافی در این مورد نخواهند داشت.

یکی از موضوعاتی که به شدت روی آن تاکید می‌شود، انتخاب یک اینتاکد صحیح برای کسب‌و‌کارتان است.