چطور مالیات کمتری پرداخت کنیم

چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم؟

درآمدهای مالیاتی نقش تأمین مالی را برای فعالیت‌های دولتی، از جمله خدمات عمومی مانند جاده‌سازی و مدارس، یا برنامه‌هایی مانند تأمین اجتماعی به عهده دارند که از طرف سازمان اداره امور مالیاتی از افراد و سازمان های واجد شرایط پرداخت مالیات اخذ می‌‌شوند. راه‌های ‌زیادی وجود دارد که با کمک آن می‌‌توانید میزان مالیات پرداختی خود را کاهش دهید. در این مقاله قصد داریم به شرح انواع روش‌های ‌اجتناب و یا کاهش مالیات بپردازیم. اما قبل از اینکه روش‌ها ‌را بشماریم، باید بدانیم مالیات چیست و با انواع آن آشنا شویم.

مالیات و انواع آن

مالیات‌ها کمک‌های اجباری هستند که توسط یک نهاد دولتی اعم از محلی، منطقه‌ای یا ملی از افراد یا شرکت‌ها اخذ می‌شوند. مالیات خود به دودسته کلی مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شود.

  • مالیات مستقیم مالیاتی است که به‌طورکلی به‌صورت مالیات‌بردرآمد و مالیات بر دارایی محاسبه و اخذ می‌شوند.
  • مالیات غیرمستقیم مالیات بر مصرف است که هنگام خرید کالاها و محصولات آن‌ را می‌پردازیم. همچنین مالیات‌های گمرکی  از دسته مالیات‌های غیرمستقیم محسوب می‌شوند.
  • مالیات‌بردرآمد، درصدی از درآمد ایجاد شده است که به دولت واگذار می‌شود. مالیات‌بردرآمد خود به مالیات‌بردرآمد کشاورزی، مالیات‌بردرآمد حقوق، مالیات‌بردرآمد مشاغل، مالیات‌بردرآمد اشخاص حقوقی و مالیات‌بردرآمد املاک دسته‌بندی می‌شود.
  • مالیات بر دارایی، مالیاتی است که اساس و منبع دریافت آن توسط دولت، ثروت یا دارایی افراد است. مانند دارایی‌هایی که افراد چه از طریق درآمد خود چه از طریق ارث، به آن دست پیدا می‌کنند. از انواع مالیات بر دارایی می‌توان به مالیات سالانه املاک، مالیات بر مستغلات خالی، مالیات بر اراضی بایر، مالیات‌برارث و مالیات حق تمبر اشاره کرد.

راه‌های کاهش مالیات پرداختنی

1- در پرداخت مالیات خوش‌حساب باشید.

پرداخت مالیات سر موعد مقرر به شما این امکان را می‌دهد تا از تخفیف مالیاتی استفاده کنید. برای اینکه بتوانید از این نوع تخفیف‌های استفاده کنید، باید صورت‌های مالی، دفاتر کل و روزنامه مؤدیان برای سه سال متوالی مورد تأیید سازمان مالیاتی قرار بگیرد، همچنین باید اسناد پرداخت مالیات سه سال در زمان معین و بدون اعتراض، در اختیار هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی قرار بگیرد.

2- اسناد و مدارک هزینه‌ها را دقیق و ریزبینانه محاسبه، ضبط و لحاظ کنید.

یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای کاهش مالیات ثبت دقیق و منظم اسناد مالی است. زیرا ممکن است کارشناسان سازمان مالیاتی در صورت مواجهه با اسناد مالی نامنظم مودیان نتوانند به‌خوبی تشخیص دهند که در طول یک سال چه اتفاقی در شرکت شما رخ‌داده است. گاها این آشفته بودن اسناد مالی باعث می‌‌شود مبلغ تعیین شده بیشتر از مبلغ واقعی باشد.

هزینه‌ها در تعیین مقدار مالیات تأثیر به سزایی دارند. به همین علت باید در نگهداری و ثبت همه اسناد و فاکتور‌های ‌خود دقیق باشید. زیرا هزینه‌ها در کاهش مالیات شرکت‌ها مؤثرند، هرچقدر هزینهٔ گزارش شده بالاتر باشد، مالیات کم‌تری پرداخت خواهید کرد.

3- هزینه استهلاک دارایی‌های مستهلک شونده را محاسبه، ثبت و گزارش کنید.

بخشی از دارایی‌ها از جمله ملزومات و ماشین‌آلات به‌مرورزمان به‌خاطر استهلاک دچار کاهش ارزش می‌شوند و قیمتشان کاهش‌ می‌یابد، و در صورت ارائه مدارک دقیق محاسبه ارزش و اسناد کامل در خصوص آن، مودیان مالیاتی می‌توانند از تخفیفات مالیاتی استفاده کنند و از کاهش مالیاتی برای سازمان و شرکت خود برخوردار شوند.

لحاظ‌کردن هزینه استهلاک با اثر مستقیم و کاهشی بر سود خالص، قبل از پرداخت مالیات، باعث می‌شود مالیات کمتری بدهکار شوید.

4- اظهار مبلغ درآمد سال قبل در اظهارنامه مالیاتی سال جاری

اگر درآمد سال جاری را کمتر از سال قبل اعلام کنید بازرسان مالیاتی اقدام به بررسی دقیق‌ و جزئی‌تر دفاتر و اسناد مالی شما می‌کنند و احتمال آن بسیار زیاد است که به رقمی بالاتر از سال قبل شما برسند، لذا این به ضرر مودیان خواهد بود. پس اگر مالیات سال قبل خود را قبول دارید و آن را به‌صرفه می‌‌دانید همان درآمد سال قبل را در اظهارنامه سال جدید خود اعلام نمایید.

5- قوانین مربوط به معافیت‌های ‌مالیاتی را پیگیری کنید.

یکی از اتفاقات محتمل هرسال این است که نرخ مالیات بر در آمد تغییر کند. ممکن است کم‌وزیاد شود یا برخی از مشاغل و خدمات از پرداخت قسمتی یا کل مالیات تعلق‌گرفته، معاف شوند به همین منظور بهتر است که قوانین، تبصره‌ها و ابلاغیه‌های ‌مالیاتی را مدام رصد کنید و همیشه اطلاعات خود را بروز نگه‌دارید تا فرصت استفاده از قوانین معافیت مالی را از دست ندهید.

6- کمک به مراکز خیریه و مؤسسات عام‌المنفعه

استفاده از این روش علاوه بر این اینکه شما را از تخفیف‌های مالیاتی برخوردار می‌کند، کمک مؤثری برای کاهش مشکلات محرومان محسوب می‌شود. فاکتور‌ها و اسناد مربوط به کمک خود به این مؤسسات را حفظ کرده و در موقع لزوم ارائه دهید.

7- دارایی‌ها ‌و درآمدها را با افراد مطمئن به اشتراک بگذارید.

دارایی‌ها و درآمد خود را با افراد قابل‌اطمینان و نزدیک از قبیل خانواده به اشتراک بگذارید. مالیات تعلق‌گرفته با میزان درآمدها و دارایی‌تان رابطه مستقیم دارد. لیکن شما می‌توانید اعضای خانواده و نزدیک خود را به‌عنوان کارکنان حقوق‌بگیر واحد تجاری خود معرفی کرده و دارایی و درآمد خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.

8- استفاده از منزلتان به‌عنوان دفتر کار

به‌منظور کاهش نرخ بیکاری در کشور و راه‌اندازی آسان‌تر مشاغل، سازمان امور مالیاتی کشور برای کسب‌وکارهای خانگی معافیت و تشویق‌های مالیاتی در نظر گرفته است. پس اگر برایتان ممکن است از خانه خود به‌عنوان دفتر کار یا شرکت استفاده کنید. درصورتی‌که منزل خود را به‌عنوان یک بخش عملیاتی از واحد تجاری اظهار کنید، بخشی از هزینه‌های شما ادغام می‌شود و همچنینی مشمول تخفیف های مالیاتی قرار می‌گیرید.

سخن آخر

پرداخت مالیات با نرخ‌های ‌وضع شده توسط دولت، اجباری است. همچنین عدم پرداخت عمدی کل بدهی‌های ‌مالیاتی خود فرار مالیاتی محسوب می شود. از طرف دیگر، اجتناب از مالیات، به معنای اقداماتی است که برای کاهش بدهی مالیاتی خود و به حداکثر رساندن درآمد پس از مالیات انجام می دهید.  این یک روش کاملاً قانونی است. راه های زیادی برای اجتناب از مالیات وجود دارد که می توانید به کمک آنها مالیات خود را کاهش دهید.

 

منابع:

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

به این مطلب آموزشی رای خود را بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

ورود به سایت
سلام 👋 شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید.

ورود شما به معنای پذیرش قوانین سایت حسابدارشید می باشد.

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد

تماس با ما | ۹ الی ۱۴