تحریر و نوشتن متن و امضاء چک

در تحریر و نوشتن متن و امضاء چک ، چه نکاتی باید رعایت شود؟

در زیر ۱۵ مورد مهم عنوان شده است که در تحریر و نوشتن متن چک باید رعایت شود:

 

۱ -بایستی به هنگام نوشتن چک از قلم خوردگی و مخدوش شدن چک پرهیز نمود.

 

۲ -تحریر تمام عبارات و اعداد متن چک حتما با خط واحد و با خودنویس یا خودکار و با یک رنگ انجام شود. استفاده از دستگاههای پرفراژ یا نرم افزارها و چاپگرهایی که امکان چاپ ارقام و عبارات روی برگه های چک را فراهم می کند نیز مفید خواهد بود.

 

۳ -مراقبت فرمایید به هنگام امضاء چک ، امضای شما منطبق با نمونه امضای بانکیتان باشد.

 

۴-اگر به عنوان مدیر و صاحب امضای مجاز شرکت یا یک شخص حقوقی ، چک را امضاء می کنید درحالی که مندرجات متن چک را واحدها و افراد دیگری تنظیم کرده اند لازم است قبل از امضاء چک ، صحت فرایند صدور چک و مستندات و سوابق آن را به ویژه در مورد چکهای با ارقام زیاد کنترل نمایید

 

۵ -ذکر تاریخ به حروف ، ارجحیت دارد اما اگر قصد دارید تاریخ را با حروف و اعداد بنویسید بهتر است تاریخ چک را به روز، ماه و سال (هم با حروف و هم با اعداد) بنویسید و دقت فرمایید بین تاریخ با حروف و تاریخ با اعداد مغایرت نباشد.

 

۶ -در نوشتن مبلغ چک دقت زیادی لازم است. معمولاً بیشترین قلم خوردگی متن چکها مربوط به تاریخ و مبلغ چک است. پس از آن که مبلغ چک از نظرتان قطعی شد آن را هم به حروف و هم به اعداد و به واحد رسمی پول کشور ،ریال و معادل آن به تومان تحریر و قید فرمایید.

 

۷-بهتر است روی چک قید بفرمایید که چک را بابت چه تعهد یا بابت چه معامله ای صادر کرده اید. این امر به لحاظ اثباتی و از جنبه تعیین نوع و مورد معامله و تعهد بسیار با اهمیت است و ایفای تعهد یا ادای دین از ناحیه ی شما را ثابت می کند.vn به عنوان مثال اگر روی چک قید کنید « : در وجه آقای …بابت خرید یکدستگاه سواری پراید موضوع مبایعه نامه شماره …مورخ » … بدینوسیله اثبات وقوع معامله راجع به آن خودرو و اثبات ایفای تعهد و پرداخت ثمن از ناحیه خود را  امکان پذیر و آسانتر می کنید.
البته قابل ذکر است که بانکها توجهی به شروط قید شده یا بابت و علت معامله نمی کنند و قانون ًا ملزم به پرداخت وجه چک و عدم توجه به شروط هستند. موضوعی که مطرح شد از لحاظ قضایی و ادله اثبات دعوی دارای ارزش است.

 

۸ -حتما به هنگام صدور چک توجه داشته باشید که بایستی معادل مبلغ چک در حساب بانکی خود اعتبار و به عبارت دیگر نقدینگی داشته باشید تا چک صادره از محل آن اعتبار وصول و پاس شود. به خاطر داشته یاشید که صدور چک بلامحل جرم و مستوجب تعقیب کیفری و مجازات است.

 

۹ –همواره سعی کنید از چکهایی که صار می فرمایید کپی ، اسکن یا عکس تهیه و در سوابق خود نگهداری کنید. بویژه که امروزه با وجود امکاناتی همچون چاپگرهای چندکاره و موبایلهای مجهز به دوربین چنین اقداماتی به صورتی کاملاً ساده و سریع قابل انجام است.

 

۱۰– در مواردی که چک را در ازای انجام تعهدات یا تحویل کالایی در آینده به طرف مقابل می دهید بهتر است از او رسید دریافت دارید. در مواردی که همزمان با تحویل کالا یا دریافت خدمات یا پس از آن چک می دهید این ضرورت به این اندازه وجود ندارد.

 

۱۱– خود را عادت دهید که همواره و از جمله هنگام نوشتن متن چک عدد صفر را به صورت گرد و توخالی بنویسید به گونه ای که نقطه یا عدد ۵ خوانده نشود.

 

۱۲– در تمام ستون ها و محل های روی چک که اعداد یا عباراتی نوشته می شود پس از نوشته و دقیق ًا در پایان آن با کشیدن خط پر رنگ ممتد یا با گذاردن علامت ضربدر در جاهای خالی ، عبارت و اعداد را ببندید تا بدین ترتیب احتمال جعل و دستکاری متن چک کاهش پیدا کند.

 

۱۳–در تحریر و نوشتن متن و امضاء چک بهتر است تمام قسمتهایی را که در روی چک نوشته اید با چسب نواری بپوشانید. امکان جعل چک را بدین ترتیب کاهش می دهید.

 

۱۴-دسته چک وته چک های خودرادرمکانی امن وبه دقت نگهداری کنیدوآنرا ازمعرض رطوبت و آب و مواد شیمیایی و هرگونه خطر امحاء و مفقودی و سرقت دور نگه دارید.

 

۱۵– از سپردن دسته چک خویش به اشخاص جد ًا پرهیز نمایید. اگر ضرورت اقتضاء می کند که دسته چک ، نزد مدیر مالی شما یا هر شخص دیگری باشد از او تعهد نامه ای کاملاً شفاف که متضمن اقرار به وجود دسته چک با شماره…از حساب جاری شماره… بانک…شعبه…و با … برگه باشد با لحاظ تمام قیود و شروط امانتداری و حفظ اسرار تجاری و تعهد به عدم صدور بدون هماهنگی از وی دریافت و به  میزانی که متناسب با حدود دسترسی وی به اموال و دارائی شماست از وی تضمین اخذ فرمایید.

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا : 1

به این مطلب آموزشی رای خود را بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

ورود به سایت
سلام 👋 شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید.

ورود شما به معنای پذیرش قوانین سایت حسابدارشید می باشد.

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد

تماس با ما | ۹ الی ۱۴