شناسه یکتا حافظه مالیاتی چیست؟

شناسه یکتا حافظه مالیاتی برای ثبت و نگهداری اطلاعات صورتحساب‌های الکترونیکی و ارسال آن به سامانه مودیان استفاده می‌شود. این شناسه مقدار ثابت و مشخصی دارد که شامل 6 کاراکتر می‌شود. همچنین از اجزای تشکیل دهنده شماره مالیاتی تشکیل شده و پس از این که مشمولین قانون پایانه‌های فروشگاهی و مودیان مالیاتی، درخواست دهند، در کارپوشه تولید قرار می‌گیرد و به آنها ارائه می‌شود.

این ۶ کاراکتر شامل حروف و اعداد انگلیسی می‌شود و در ابتدای شماره تمامی صورتحساب‌های الکترونیکی قرار می‌گیرد و برای ارسال به سامانه مودیان استفاده می‌شود. این شناسه توسط سازمان امور مالیاتی، به صورت یکتا و غیر تکراری برای هر کاربر صادر می‌شود و به این ترتیب به هر حافظه مالیاتی در سطح کشور اختصاص داده می‌شود.

با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و راه‌اندازی سامانه مودیان، بعد از ایجاد کارپوشه و تکمیل عضویت در سامانه، شما باید از بخش عضویت شناسه یکتا حافظه مالیاتی خود را دریافت کنید. در ادامه مراحل دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی را بصورت کامل توضیح داده‌ایم:

مراحل دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی:

  1. ابتدا به سامانه مودیان در وبسایت سازمان امور مالیاتی به آدرس my.tax.gov.ir مراجعه کنید و بر روی گزینه “ورود به کارپوشه” کلیک کنید. سپس پرونده مالیاتی مورد نظر خود را انتخاب کنید.
  2. در داشبورد، در قسمت عضویت، گزینه “شناسه‌های یکتا حافظه مالیاتی” نشان داده می‌شود. ابتدا روی آن کلیک کنید و سپس گزینه “دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی” را انتخاب کنید.
  3. در مرحله بعد، شیوه ارسال صورتحساب به مودیان را مشخص کنید. می‌توانید از گزینه‌های “ارسال مستقیم توسط مودی”، “ارسال توسط شرکت‌های معتمد” یا “ارسال توسط سامانه‌های دولتی” انتخاب کنید.
  4. در این مرحله، فایل کلید عمومی را که قبلاً از سایت www.gica.ir دریافت کرده‌اید، انتخاب و بارگذاری کنید.
  5. اطلاعات مرتبط با شعب مرتبط با شناسه یکتا شامل کد پستی و آدرس نشان داد‌ه می‌شود که در صورت صحیح بودن اطلاعات آن را تایید می‌کنید.
  6. اگر از ابزارهای پرداخت مانند دستگاه کارتخوان یا درگاه پرداخت استفاده می‌کنید، در این مرحله اطلاعات مربوطه را انتخاب و ثبت کنید.
  7. در صورت لزوم، اطلاعات حافظه مالیاتی و پایانه فروشگاهی خود را وارد کنید و آن‌ها را ثبت کنید.
  8. در مرحله آخر، اطلاعات ثبت شده را بررسی کنید و در صورت صحیح بود‌ن، دکمه “اتمام” را فشار دهید.

با اتمام این مراحل، شما شناسه یکتا حافظه مالیاتی خود را دریافت خواهید کرد. برای غیرفعال سازی شناسه یکتا، می‌توانید با کلیک بر روی آیکون X در هر ردیف، آن را غیرفعال کنید. لازم به ذکر است که غیرفعال سازی شناسه یکتا به معنی حذف آن نیست و شما می‌توانید با درخواست شناسه یکتای جدید، شناسه غیرفعال شد‌ه را مجدداً فعال کنید.

 

آیا یک شناسه یکتا برای یک مودی کفایت می‌کند؟

به طور معمول، برای ثبت در سایت مودیان و انجام قوانین مالیاتی، تنها یک شناسه یکتا کافی است. با این حال، در برخی موارد، ممکن است نیاز به استفاده از شناسه‌های بیشتری برای فاکتورها وجود داشته باشد، به عنوان مثال شرکت‌هایی که علاوه بر فروش در داخل کشور، در حوزه صادرات نیز فعالیت می‌کنند جزو این دسته هستند. در کل، داشتن یک شناسه یکتا می‌تواند کار شما را پیش ببرد.

شرکت‌های فعال در حوزه حسابداری، مودیان و اشخاص حقوقی به همراه سایر سازمان‌ها و کسب‌وکارها ملزم به دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی هستند. مطابق قوانین کشور تمام صاحبان مشاغل، صنفی و غیرصنفی، باید اقدامات لازم را برای دریافت این شناسه انجام دهند.

در صورت منحل شدن یا تغییر شغل چه اقداماتی لازم است؟

در صورت منحل شدن شغل یا تعطیلی کسب و کار، شرکت‌ها باید وارد سامانه امور مالیاتی شده و وضعیت جدید خود را ثبت کنند. برای انجام این کار، تنها ۱۰ روز پس از تاریخ تعطیلی یا منحل شدن فرصت خواهید داشت. در صورت افزایش اجاره، تغییر محل کار یا تغییر شغل نیز، این اطلاعات باید به سازمان مودیان اعلام شود. می‌توانید از طریق کارپوشه شرکت در سامانه امور مالیاتی این کار را انجام دهید.

روش‌های اطلاع از تخلفات احتمالی در سامانه مودیان

برای اطلاع از هر نوع تخلفی که رخ داد‌ه است، باید به بخش کارپوشه سامانه وارد شوید. تمامی تخلفات از طریق این بخش به اطلاع افراد و سازمان‌ها منتقل می‌شوند. علاوه بر این، می‌توانید از روش دیگری نیز استفاده کنید. همچنین بهتر است قوانین و دستورالعمل‌های تعیین شد‌ه توسط سازمان امور مالیاتی را با دقت مطالعه کنید تا با انواع این تخلفات آشنا شوید. در صورت وقوع هر نوع تخلف، جریمه‌هایی مانند لغو پروانه کسب، از دست دادن معافیت مالیاتی برای سازمان و مسدود شدن پایانه‌های پرداختی برای سازمان‌ها و افراد اعمال می‌شود. همچنین، در برخی موارد، افراد یا سازمان‌ها مجبور به پرداخت مالیات بیشتر می‌شوند و حتی ممکن است از شرکت در مناقصات نیز محروم شوند.

پیامدهای سهل‌انگاری در دریافت شناسه مالیاتی

حتماً به این نکته توجه کنید که هر گونه سهل‌انگاری در مورد دریافت شناسه مالیاتی عواقب ناخوشایندی را برای شما و شرکتتان به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال، عدم تهیه این کد و ارسال شناسه‌های جعلی و نامعتبر به سامانه مودیان، به عنوان جرم تلقی خواهد شد. بنابراین، برای جلوگیری از هرگونه تقلب مالیاتی، تلاش کنید تا شناسه یکتای خود را به درستی دریافت کنید.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، شناسه یکتا حافظه مالیاتی نقش مهمی در ساماندهی و بهبود فرآیندهای مالیاتی دارد. این شناسه برای اشخاص حقوقی، مودیان و سازمان‌ها الزامی است و برای ثبت و نگهداری صورتحساب‌های الکترونیکی و ارسال اطلاعات به سامانه مودیان مورد استفاده قرار می‌گیرد. دریافت و استفاده صحیح از این شناسه باعث بهبود فرآیند مالیاتی و کاهش تخلفات مالیاتی می‌شود.

 

منابع:

 

 

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

به این مطلب آموزشی رای خود را بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

ورود به سایت
سلام 👋 شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید.

ورود شما به معنای پذیرش قوانین سایت حسابدارشید می باشد.

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد

تماس با ما | ۹ الی ۱۴