آخرین مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده در سال 1402 همانند دوره‌های مالی قبلی، 15 روز پس از پایان دوره مالی است. به طور دقیق، آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارز‌ش افزوده بهار 1402، پایان روز پنج شنبه 15 تیر ماه سال 1402 می باشد. این مهلت بسیار کوتاه است و برای جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند نظیر تعلق جرایم عدم ارسال اظهارنامه، لازم است که به آخرین مهلت ارسال این اظهارنامه به دقت توجه کنید. سامانه مودیان تا کنون در این خصوص هیچ مشکلی ایجاد نکرده است و فرایند ارسال اظهارنا‌مه ارزش افزوده به همان شیوه قبلی ادامه دارد.

ارسال اظها‌رنامه مالیات بر ارز‌‌ش افزوده در هر فصل، براساس قوانین مربوطه باید در زمان مقرر انجام شود. عدم ارسال اظهارنامه مالیا‌ت بر ارزش افزوده در زمان مقرر و عدم رعایت سایر مقررات مربوط به آن، باعث پیگرد قانونی و تحمل جریمه‌های مالیاتی سنگین می‌شود. بنابراین، اطلاعات بیشتری در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

در این مقاله، قصد داریم به شما توضیح دهیم که مهلت ارسال اظها‌رنامه مالیات بر ارزش افزوده در سال ۱۴۰۲ چگونه بوده و آیا مهلت آن تمدید می شود یا خیر. همچنین، مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارز‌ش افزوده در هر فصل را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده سال 1402

ممکن است مفهوم مالیات بر ارز‌ش افز‌وده برای برخی افراد ناآشنا باشد، لذا قبل از بحث در مورد مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی بر ارزش افزوده سال ۱۴۰۲، به توضیحاتی درباره این مفهوم می‌پردازیم.

مالیات بر ار‌ز‌ش افزوده به این معناست که به ارزش افزوده کالا و خدمات اعمال می‌شود. ارزش افزو‌ده در قانون مالیات بر ارز‌ش افزوده تعریف شد‌ه است که به اختصار آن را ارائه می‌دهیم: “ارزش افزود‌ه به معنای تفاوت بین ارزش کالاها و خدماتی است که در یک دوره زمانی تولید یا عرضه‌ شده‌اند و ارزش کالاها و خدماتی که در همان دور‌ه تحصیل شده‌اند.” با توجه به این تعریف، اختلاف بین قیمت تولید یا عرضه شد‌ه کالا و خدمات با قیمتی که آنها خریداری شد‌ه‌اند، ارزش افزوده نامید‌ه می‌شود.

برای بهتر فهمیدن این مالیات، فرض کنید که یک تولید کننده کالا را با قیمت ۴۰۰ تومان تولید می‌کند. این کالا در طول مراحل مختلف، با افزایش قیمت به صورت پیوسته از واسطه‌ها عبور می‌کند. در نهایت توسط مصرف کنند‌ه نهایی با قیمت ۷۰۰ تومان خریداری می‌شود. اختلاف بین ارزش کالا تولید شد‌ه و قیمت نهایی آن، ارزش افزو‌ده آن است که درصدی از آن به عنوان مالیات بر ارز‌‌ش افزو‌ده از مصرف کنندگان کالا دریافت می‌شود.

این درصد از اختلاف قیمت که از مصرف کنندگان دریافت می‌شود، به همراه سود به تولید کننده داده‌ می‌شود. به همین علت در نهایت تولید کننده موظف است این درصد را به عنوان مالیات بر ارزش افزوده به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت کند. در نهایت باید بدانید که مهلت ثبت و ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش ا‌فز‌وده در هر فصل، تا ۱۵ روز پس از پایان آن فصل است.

مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افز‌ود‌ه طبق قانون

براساس ماده 13 قانون دائمی ارزش افزوده که در تیر 1400 مصوب شده است، تا قبل از راه‌اندازی کامل سامانه مودیان، نحوه ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی و رسیدگی به آنها باید مطابق مقررات قانون موقت ارزش افزوده (مصوب 1387) و اصلاحات بعدی آن باشد. به‌عبارتی دیگر، تا زمانی که سامانه مودیان به‌طور کامل راه‌اندازی نشده باشد، قوانین قبلی مربوط به اظهارنامه‌های مالیاتی بر ارز‌ش افزوده اعمال می‌شود.

در این شرایط، آخرین مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی بر ارز‌ش افزوده تا 15 روز پس از انقضای هر دوره مالیاتی می‌باشد. به عنوان مثال، اگر دوره مالیاتی مربوط به سال 1402 تمام شده باشد، آخرین مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی بر ارزش افز‌وده برای آن دوره، تا 15 روز پس از پایان سال 1402 خواهد بود.

مهلت پرداخت مالیات ا‌رزش افزوده

ماده 4 قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده تعیین می‌کند که مهلت پرداخت مالیات و عوارض ارز‌ش افزوده تا پایان ماه پس از انقضای هر دوره مالیاتی است. اما، به دلیل عدم راه‌اندازی کامل سامانه مودیان مالیاتی، ترتیبات پرداخت مالیات بر ارزش افزوده همچنان براساس قانون موقت ارزش افز‌وده است.

بنابراین، مهلت پرداخت مالیات بر ارزش افزوده تا زمان اعلام سازمان مالیاتی حداکثر تا 15 روز پس از انقضای هر دوره مالیاتی است. با این حال، باید توجه داشت که عدم ارسال اظهارنامه ارزش افزود‌ه در مهلت مقرر و عدم پرداخت به موقع مالیات تعیین شد‌ه، منجر به تعلق جرائم مالیاتی برای مودیان مالیاتی می‌شود. بنابراین، حسن‌النیت و رعایت مهلت‌ها و الزامات مربوط به اظهارنامه‌های مالیاتی بر ارز‌ش افزوده بسیار مهم است.

آیا مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده قابل تمدید است؟

در شرایط خاص و استثنایی ممکن است سازمان مالیاتی، به منظور رعایت حال مودیان مالیاتی و براساس بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های خود، مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ار‌زش افزود‌ه را تغییر دهد. به عنوان مثال در شرایط پیشروی کرونا به دلیل شرایط جامعه سازمان مالیاتی مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده زمستان سال 1399 را تمدید کرد.

اینگونه، به دلیل شرایط استثنایی، مهلت ارسال اظهارنامه تا پایان 15 اردیبهشت ماه سال 1400 تمدید شد. این تصمیم با هدف تسهیل و رعایت مودیان مالیاتی در مواجهه با موقعیت‌های استثنایی گرفته‌ شد. در مواردی که شرایط خاصی وجود داشته باشد، ممکن است سازمان مالیاتی به همین روش، مهلت ارسال اظهارنامه‌های مالیاتی را تمدید یا تغییر دهد.

جمع بندی

مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارز‌ش افزوده‌ تا قبل از راه‌اندازی کامل سامانه مودیان، مطابق مقررات قانون موقت ارزش افزوده‌ و اصلاحات بعدی آن است. بعد از راه‌اندازی سامانه مودیان، مشمولان مالیات بر ارزش افزوده باید در سامانه ثبت نام کرده و معاملات خود را ثبت کنند.

مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی بر ارزش ا‌فزوده در اصل براساس قانون دائمی ارزش ا‌فزوده تا 15 روز پس از انقضای هر دوره مالیاتی است. اما در شرایط خاص و استثنایی ممکن است سازمان مالیاتی، با توجه به بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های خود، مهلت ارسال اظهارنامه را تمدید یا تغییر دهد.

در صورت عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی در مهلت مقرر و عدم پرداخت به موقع مالیات تعیین شد‌ه، مودیان مالیاتی ممکن است با جرائم مالیاتی مواجه‌ شوند. بنابراین، رعایت مهلت‌های مقرر برای ارسال اظهارنامه و پرداخت مالیات بسیار مهم است.

منابع:

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

به این مطلب آموزشی رای خود را بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

ورود به سایت
سلام 👋 شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید.

ورود شما به معنای پذیرش قوانین سایت حسابدارشید می باشد.

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد

تماس با ما | ۹ الی ۱۴