۵ عامل اصلی ایجاد احساسات منفی

پنج عامل اصلی ، باعث می شود مردم در خود احساسات منفی به وجود بیاورند و در آن وضعیت بمانند.این پنج عامل :توجیه کردن ،برخود گرفتن،حساسیت شدید،قضاوت کردن و خود فریبی است.برای رهایی از احساسات منفی باید بفهید که این احساسات از کجا می آیند،تا بتوانید از شرشان خلاص شوید یا از همان ابتدا مانع به وجود آمدنشان شوید.

۱-توجیه کردن

با توجیه و عذر آوردن،از منفی بودن خود دفاع می کنیدو به خود حق می دهیدکه عصبانی باشید.احساسات منفی زمانی بوجود می آیند که به خود حق نی دهید این احساسات را برای خود و دیگران به وجود بیاورید.

وقتی در مورد وضعیت ناگوار خاصی بحث می کنید ،با ارائه دلایل مختلف ،مشغول توجیه  احساسات منفی تان می شوید.اغلب حین رانندگی با خودتان حرف میزنید،خودتان را توجیه می کنیدو به محکوم کردن افرادی که در آنجا نیستند می پردازید.هر چه بیشتر خود را توجیه و متقاعد می کنید که طرف مقابل بد است و شما بی گناهید و حق دارید اینگونه احساس کنید ،عصبانی تر و سر خورده تر می شوید.

البته شاید موقعیتی ایجاد شده باشد که غیر منصفانه است و باعث آزردگی یا عصبانیت شما شده،اما تنها کسی که می تواند احساسی را به آن تجربه گره بزند،خودتان هستید.شما می توانید انتخاب کنید که احساس بدتان را نگه دارید یا آن را رها کنید.

 

۲- برخود گرفتن

برخورد گرفتن ،دومین عمل ایجاد احساسات منفی است،به این معنی که از موارد،برداشت شخصی می کنید و اتفاقات را حمله ای به شخص خودتان تفسیر میکنید.

اگر این موارد را حمل بر خودتان ندانید،هیچ احساسی چه منفی و چه مثبت ،در مورد آن شرایط نخواهید داشت.

 

۳-حساسیت شدید

سومین عامل احساسات منفی ،داشتن حساسیت شدید به تفکرات،عقاید یا دیدگاه های دیگران نسبت به خودتان است.همان طور که اشاره شد بعضی ها احساس حقارت و بی کفایتی می کنند.

یک صحبت مثبت یا نظر تایید کننده از طرف دیگران،می تواند در شما اعتماد به نفس ایجاد کند و یک نظر منفی شما را در هم می شکند.افرادی که بیش از حد حساس هستند،اغلب رد شدن ها و توهین هایی را می بینند که وجود خارجی ندارد.در شرایط حاد،افراد فوق حساس نمی توانند بدون تایید دیگران تصمیم بگیرند و قدم از قدم بردارند.

 

۴-قضاوت کردن

چهارمین عمل بروز احساسات منفی ،قضاوت کردن یا تمایل به ارزیابی منفی دیگران است .وقتی دیگران را قضاوت کنید،همواره آن ها را مقصر خواهید دانست.مقصر دانستن دیگران ، توجیهی برای عصبانیت،تنفر و احساسات منفی شما نسبت به آن ها می شود.

با قضاوت دیگران،برای خود احساسات منفی و ناراحتی ایجاد می کنید.برای حذف قضاوت از زنرگی خود،از هم اکنون تصمیم بگیرید دیگران را در هیچ موردی قضاوت نکنید.انجام این کار در ابتدا بسیار مشکل است ،اا با تمرین راحت تر خواهد شد.فقط به خودتان یادآوری کنید که همه مردم مستحق زندگی با روش و شیوه خودش است .

 

۵-خود فریبی

خودفریبی،یعنی با یک توضیح قابل قبول اجتماعی بخواهید روی یک رفتار غیر قابل قبول سرپوش قرار دهید و آن را با دلیل موجه بدانید.اغلب مردم به دلیل عزت نفس پایین و شخصیت ضعیف، نمی توانند اقرار کنند کاری که کرده اند یا حرفی که زدهاند نادرست و غیر منطقی ایت.حتی در بدترین مجرمان،احساس می کنند که بی گناه هستندو صرفا قربان کسی ،چیزی و یا جامعه شده اند .آن ها سعی دارند رفتارشان را منطقی جلوه دهند.

 


برگرفته از کتاب ؛افزایش عملکرد-ژان بقوسیان

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

به این مطلب آموزشی رای خود را بدهید

4 دیدگاه برای “۵ عامل اصلی ایجاد احساسات منفی

دیدگاهتان را بنویسید

ورود به سایت
سلام 👋 شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید.

ورود شما به معنای پذیرش قوانین سایت حسابدارشید می باشد.

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد

تماس با ما | ۹ الی ۱۴

شروع جشنواره حسابدار حرفه ای | ۵۰٪ تخفیف | شنبه 26 خرداد |ساعت ۱۱ صبحاطلاعات بیشتر+ رزرو
+