نحوه محاسبه حق ماموریت کارگران

نحوه محاسبه حق ماموریت کارگران

اعزام به ماموریت یکی از نیازهای کاری هر واحد تولیدی ،خدماتی و صنعتی است که در چارچوب قوانین و مقررات بابت آن ،مزایایی برای اعزام شونده در نظر گرفته شده است .

مزایا و ویژگی های شغلی ماموریت را می توان در موارد زیر خلاصه کرد.

براساس ماده 46 قانون کار

فوق العاده ماموریت مبلغی است که در صورای که کارگر از محل کارگاه اصلی 61 کیلومتر دور شود و یا شب را در مقصد به سر برد ،به او پرداخت می شود.این مبلغ معادل یک روز حقوق است.

بنابراین کارگر به ازای هر روز ماموریت علاوه بر یک روز حقوق معمول ،یکروز حقوق ثابت هم به عنوان حق ماموریت دریافت می کند که نباید از مزد مبنای روزانه کارگر کمتر باشد .حقوق ثابت شامل دستمزد پایه و مزایایی است که بر حسب ماهیت شغلی یا محیط کار  و برای ترمیم مزد در ساعات عادی کار پرداخت می شود .

هزینه سفر

کارفرما موظف است وسیله نقلیه مناسب و یا هزینه ان را در اختیار کارگری که به ماموریت می رود،قرار دهد.اما در مورد هزینه غذا و خوراک مسئولیتی ندارد و در خصوص محل اقامت یا هزینه ان نیز با توافق یکدیگر عمل می شود .

 

ارتباط ماموریت با حادثه ناشی از کار

کارکنان و بیمه شدگانی که به ماموردیت اعزام می شوند چناچه در طول مدت ماموریت اتفاقی برای ان ها رخ دهد ،که منجر به ازکارافتادگی و فوت آن ها شود،حادثه مربوطه،حادثه ناشی از کار تلقی شده ،مشمول دریافت مستمری ازکارافتادگی می شود و در صورت فوت، خانواده آن ها از مستمری بازماندگان بهرهمند می شوند.

این موضوع به کارکنانی که در سطح شهر به ماموریت اعزام می شوند و مشمول فوق العاده ماموریت نمی شوند ،نیز تسری دارد .در چنین شرایطی نیازی به سابقه نیست .حتی اگر کارگر حادثه دیده یک روز سابقه داشته باشد ،مشمول مقررات این بندمی شود.به تعبیر بهتر ،همین که کارگر  مشمول مقررات کار و بیمه اجباری باشد و استغال وی مورد تایید قرار گیرد ،مستحق دریافت مستمری است.این امتیاز برای از کارافتادگان جزئی نیز مصداق داردکه طبق نظر کمسیون پزشکی سازمان تامین اجتماعی بین 44 تا 77 درصد ازکارافتاده اعلام می شوند ،و بدین ترتیب فرد مزبور می تواند از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده کند.در صورت حادثه در هنگام ماموریت برای کسی که بین 21 تا 44 درصد ازکارافتاده اعلام شده ،مبلیغی به صورت یکجا تحت عنوان “غرامت نقص مقطوع” پرداخت می شود.

ماموریت و تامین اجتماعی

هزینه سفر و فوقالعاده ماموریتی که به کارگر پرداخت می شود ،مشمول کسر حق بیمه نیست .ولی بهتر است یک نسخه از حکم ماموریت به سازمان تامین اجتماعی ارسال شود تا در صورتی که کارگر در حین ماموریت دچار حادثه شد و نیاز به خدمات درمانی و مستمری پیدا کرد بتواند با سهولت و فرایندی سریع تر تحت حمایت های لازم قرار بگیرد.البته ارسال برگه ماموریت الزام قانون ندارد ،فقط برای اطمینان و تسریع در ارائه خدمات لازم در مورد حوادث و اتفاقات پیش بینی نشده پیشنهاد می شود .

مشکل دیگری که در ارتباط با ماموریت وجود دارد،موضوع تایید کارکرد شخصی است که در کارگاه حضور ندارد و به ماموریت اعزام می شود .کارفرمایان و کارگران در مورد بازرسی بیمه ای از کارگاه و عدم توجه بازرسان سازمان به ماموریت برخی از کارکنان که جهت انجام کارهای شرکت یا کارگاه به خارج از محل اصلی اعزام شده اند، گله مندند.

این مشکل متاسفانه در مورد همه کارگاه ها عمومیت دارد، ولی برای کارگاه های دارای معافیتحق بیمه از حساسیت بیشتری برخوردار است .البته بازرسان سازمان وظایف قاونی خود را عمل می کنند ،اما سختگیری در این موضوع گاه بی مورد و بی دلیل است و موجب نارضایتی کارگر و کارفرما می شود .

سختگیری و موشکافی زیاد در مورد کارگاه هایی که 41 درصد کامل حق بیمه پرداخت می کنند کاملا بی جاست و سازمان تامین اجتماعی هم از این نظر سودی نما برد .البته در مورد کارگاه های دارای معافیت بیمه ای قضیه متفاوت است و سختگیری تامین اجتماعی موجه است .به هر ترتیب بهتر است سازمان همت و وقت خود را صرف دقت عمل در موارد معافیت کند و انرژی و وقت خود را مصروف کارگاه هایی که به صورت کامل حق بیمه می پردازند نکند.

برخی از اقدامات سازمان،که این مورد هم از نمونه هایی آن است، بدون دلیل منطقی و قانونی تداوم  یافته است .شاید این رویه ها در گذشته لازم بود،ولی اکنون مبنا و موضوعیت خود را از دست داده و نباید ادامه بیابد و هر چه زودتر باید جلوی آن گرفته شود.

 

برگرفته از کتاب:

کتاب قانون کار و مقاوله های بین المللی کار (غلامحسین محمد عالی بر)

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

به این مطلب آموزشی رای خود را بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

ورود به سایت
سلام 👋 شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید.

ورود شما به معنای پذیرش قوانین سایت حسابدارشید می باشد.

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد

تماس با ما | ۹ الی ۱۴