۵ راهکار کاهش تعلل در انجام دادن کارها

5 راهکار کاهش تعلل در انجام دادن کارها

غلبه بر تعلل

تعلل به تعویق انداختن کارهای ناخوشایند اما مهم و پرداختن به کارهای ساده تر و خوشایندتر است .چیزهای مثل چک کردن ایمیل ، خواندن روزنامه ،صرف چای و قهوه و تماشای تلویزیون بهترین روشه های تعلل هستند .ما در زمان های مختلف و به درجات مختلف ،تعلل می کنیم و یک پنجم افراد دنیا دچار مشکل تعلل کردن هستند.

 

دلیل تعلل چیست؟

برای اینکه تعلل را یک بار و برای همیشه کنار گذارید، باید آن را بشناسید .تعلل با تنبلی فرق دارد! دلیل اصلی تعلل تنبلی نیست .شاید انضباط فردی ضعیفی دارید .انضباط فردی مهارتی یادگرفتنی است .شاید خسته هستید یا انگیزه شما کم شده است .اگر چیزی را عمیقاً و با تمام وجود بخواهید ،تعلل را کنار می گذارید و به راحتی در معرض وسوسه موضوعات حواس پرت کن قرار نمی گیرید .شاید شما هم در نوشتن گزارش کاری ،تماس تلفنی ،اخراج کسی که به وضوح باید از شرکت تان برود ،تمیز کردن پارکینگ یا ورزش کردن تعلل کنید وچگونه می توان تعلل را از بین برد یا کمتر کرد.

 

۵ راهکار کاهش تعلل:

1-بررسی درد و لذت

اگر در انجام کار عجله نمی کنیم ،به این دلیل است ما رویاهایمان به اندازه کافی بزرگ یا انگیزه بخش نیست .زیر انگیزه به درد و لذت منجر می شود .وقتی در انجام کارهای سخت تعلل می کنید و آن ها را به تعویق می اندازید ،درباره دلیل آن فکر کرده و حتی آن را تجسم کنید .چه لذتی به شما می دهد؟ با انجام ندادن آن چه دردی را تجربه خواهید کرد؟

یکی از اهداف اجرایی می تواند ورزش روزانه باشد .حرکات کششی ،حرکات قدرتی و تردمیل .چرا می خواهیم ورزش کنیم ؟زیرا می خواهیم زیبا و سالم به نظر بیاییم و عظلات قوی اری داشته باشیم .همچنین انرژی زیاد و ذهن سالمی داشته باشیم .دردی که از ورزش نکردن به وجود می آید چیست ؟چاق و نا متناسب شدن ،زانو درد و خستگی و سستی . هرگاه انگیزه شما در انجام کاری کم شده لذت و درد حاصل از انجام دادن و ندادن آن کار را بررسی کنید

 

2-یافتن یک شریک قابل اعتماد

اولین شاخص تعهد داشتن یا نداشتن به ورزش روزانه این است که آیا این کار را تنها یا همراه فردی دیگری انجام می دهید .شاید این فرد همسایه های باشد که هر روز ساعت 6 با او سرکار می روید .یا یک مربی حرفه ای که به او مبلغی می پردازید تا برای تعلیم حرکات ورزشی به خانه تان بیاید .این فرد می تواند رئیسی باشد که دوست دارد هر روز ظهر والیبال بازی کند،رفیق صمیمی دوران مدرسه تان باشد یا دوست خوبی که شما را کنترل می کند و حساب ساعت هایی که به نرمش اختصاص می دهید را دارد.دلیل اهمیت موضوع این است که وقتی تعلل می کنیم ،قولی که به خودمان داده ایم را می شکنیم که حس بدی به ما می دهد.اما حس بسیار بدتر زمانی به وجود می آید که قولی را به شخص دیگری دادایم ،بشکنیم .

 

3-پاداش و تنبیه در نظر بگیرد

برخی از مردم واکنش بسیار خوبی به پاداش ها دارند .مثلا یکی از دوستانم بعد از اینکه بدهی هایش را پرداخت می کند،یک کفش گران قیمت برای خودش می خرد.یا مثلا گروه های تحقیقاتی به امید دریافت پاداش خوب شبانه بر موضوعی کار می کنندتا به نتیجه برسند .

ترس ما را از زیان بیش از علاقه به کسب منافع است ،پس می توانید قانونی میان خود و دیگران بگذارید که در صورت عمل نکردن به وظایف خود جریمه پرداخت کنید ومثلا روزی 30 دقیقه ورزش نکردیدحق ندارید تلویزیون نگاه کنید و یا اگر ورزش نکردید شب باید فقط سالاد بخورید.

 

4-طوری عمل کنید که انگار …

یکی از مشکلات اجتناب از انجام کار این است که هنوز آن شخصی نشده ایم که سعی می کنیم باشیم .می توانیم شرایط ایده ال آینده را مجسم کنیم ،اما گاهی شرایط فعلی مقل نشستن روی کاناپه و تماشای تلویزیون احساس خیلی بهتری به ما میدهد.یک استراتژی غیر معمول اما بسیار اثر بخش گفتگوی درونی با خودتان است.فرض کنید همین الان آن شخص ایده الی هستید که می خواهید باشید وبا خود بگویید:من تغذیه سالمی دارم ومن ورزشکارم ،من فروشنده برتر شرکت هستیم،من فرد تمیزی هستم،من نویسنده یک کتاب پرفروش هستم،من یک کارآفرین هستم.اثر این گفتگوی درونی خارق العاده است .

اگر فرض کنید ورزشکار مطرحی هستید و امروز برای ورزش بیرن نروید،حس خیلی بدی پیدا می کنید .اگر خود را نویسنده یک کتاب پرفروش بدانید راحت تر سراغ کامپیوتر می روید تا چیزی بنویسید .همه نویسنده های موفق همین کار را می کنند .

 

5-پیشاپیش برنامه ریزی کنید

مشکل اساسی همه ما چیزی است که روانشناسان آن را تناقض زمان می نامند.مثلا تصمیم می گیریم در طول هفته سالاد بخوریم .اما آخر هفته همه کاهو هایی که نخورده ایم و خراب شده اند را دور می ریزیم ویا همه تجهیزات ورزشی و کتاب های آشپزی سالم را تهیه می کنیم ،اما هنوز تناسب نداریم

با وجود خواسته ای که برای آینده داریم ،دچار “خطاهای حال “هستیم .وقتی زمانی حال به ما می رسد شیرینی های مضر،تماشای تلویزیون ،ایمیل وقت تلف کردن  در رسانه های اجتماعی را انتخاب می کنیم واین کار ساده تر و مفرح تر است وهمیشه  می توانیم بعدظهر ،شنبه  یا ماه بعد به آن مورد مهم بپردازیم وما همیشه دشواری ایده آل بودن در شرایط حال را دست کم می گیریم .

بنابریان باید فکر کنیم چطور اهدافی که برای سالم بودن در آینده داریم را تخریب می کنیم و در حال حاضر چگونه باید با آن مبارزه کنیم .پس خودتان را در میدان مبارزه ای جدی تصور کنید .مدام فکر کنید که کوچکترین خطا باعث تخریب آینده تان می شود .ورزشکاران می دانند چند ثانیه غفلت در زمین بازی شاید باعث باخت آن ها شود وپس شجاعت داشته باشید و مبارزه را ترک نکنید.

 

 

 


برگرفته از کتاب :افزایش عملکرد

نویسنده :ژان بقوسیان


 

 

 

 

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا : 2

به این مطلب آموزشی رای خود را بدهید

2 دیدگاه برای “5 راهکار کاهش تعلل در انجام دادن کارها

دیدگاهتان را بنویسید

ورود به سایت
سلام 👋 شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید.

ورود شما به معنای پذیرش قوانین سایت حسابدارشید می باشد.

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد

تماس با ما | ۹ الی ۱۴